A Shiatsu japán kifejezés, szó szerint ujjnyomást jelent (shi=ujj, acu=nyomás). A shiatsu az energiapályák (meridiánok ) mentén tenyér és ujjnyomással (akupresszúra) hozza mozgásba az energiát, (Chi vagy Ki). A shiatsu holisztikus szemléletű, az embert egészében tekinti, testi, lelki, szellemi egységben látja . A shiatsu szelíd módszer, amivel támogatni tudjuk külső, és belső egyensúlyunk létrejöttét, fenntartását. Hatékonysága abban is rejlik, hogy a kezelés közben létrejövő mély, ellazult állapot segíti az idegrendszer paraszimpatikus állapot felé mozdulását. A szervezet öngyógyító mechanizmusa ebben az idegrendszeri állapotban tud aktivizálódni.

A Shiatsu gyökerei az hagyományok kínai medicináig (HKO) nyúlnak vissza. Az kínai masszázs változata Japánban is meggyökerezett, aminek ottani elnevezése anma.  Az anmát általános betegségek kezelésére, egészségmegőrzésre alkalmazták. Az amna masszázs Japánban a XVIII században olyan elfogadott volt, hogy a gyógyítóknak kötelezően alkalmazniuk kellett ezt a technikát.

Ennek továbbfejlesztése és a modern nyugati gyógyászati technikák beépítése (manuálterápia, ízület manipuláció. craniosacrális terápia) teszi a shiatsut nagyon hatékony gyógyító eljárássá.

A Zen shiatsuban a kezelő és kezelt nyílt, egyenrangú partnerek. Ebben a kölcsönösségben a partnerünknek segítséget nyújtunk abban, hogy életenergiája aktivizálódjon, energiablokkjai felszabaduljanak. Támogatjuk abban, hogy szervezete öngyógyító folyamatai beinduljanak, és szervezete újra harmóniában működjön.

Energiarendszerünkről:

Születésünkkor megkapjuk azt az életenergiát Chi vagy Ki , ( ŐSLEHELLET ) amivel egész életünkben rendelkezünk, gazdálkodunk. Ez nem növelhető, csak minél tovább megőrizhető. A Ki éltet bennünket, tehát, ha ezt elpazaroljuk, megrövidítjük életünket. Aki áramoltatni tudja életenergiáját, az tovább tudja megőrizni egészségét.

A bennünk lévő energiák egyensúlya, ami a jól-létünket okozza. Az egyensúly kibillenése betegséghez vezet. A chi a testünkben energiapályákon, ún. meridiánokban áramlik. Az meridiánok a főbb belső szerveink után kapták nevüket, pl. máj, vese, vastagbél, tüdő. De nem csak a szervek tartoznak hozzájuk fizikai szinten, hanem hozzájuk vannak rendelve különböző lelki, mentális tulajdonságaink is. A Keleti orvoslás szervek alatt a fizikai megnyilvánulásnál tágabb jelentést ért, ami az energetikai funkción alapul. A kínai medicina 12 fő szervet ismer. Az egyik hatos csoport az energiát tárolja, a másik hatos csoport átalakítja az ételt, italt, levegőt energiává, és a fel nem használt, káros anyagokat kiválasztja. Ezekhez a szervekhez kapcsolódva szimmetrikusan futnak testünk elülső és hátsó oldalán az energiacsatornáink. A bennük lévő energiaáramlással kapcsolatba léphetünk az akupresszúrás pontokon keresztül. Ezeknek a pontoknak a kezelésével érünk el pozitív változást a partnerük energiarendszerében.

A shiatsu gyógyász a terápia során koncentrált figyelemmel lép kapcsolatba ezzel az életenergia áramlással, és az áramlás harmonizálásával támogatja partnere kiegyensúlyozását. A  meridiánokon folyó energiaáramlásra hatással van a nyomás vagy a stimuláció, amit a test felületére irányuló nyomó, ringató, lazító, nyújtó technikák alkalmazásával érünk el. A Shiatsu kezeléskor törekedünk az energia kiegyensúlyozására a különféle meridiánokban és a testrészekben. Ahol kevés van, ott fokozni kell a jelenlétét, ahol túl sok, ott eloszlatni, elvezetni a felesleget.

Vissza

Még nincs hozzászólás

Nincs lehetőség hozzaszólásra.